Comunitatea aromână din Corcea onorează marele antrenor Vangjel Koja

Marele maestru, “Onoarea națiunii”, legendarul antrenor de volei al „Dinamo” și al echipei naționale din Albania, dl. Vangjel Koja, a primit un certificat de apreciere de către comunitatea aromână din Corcea. Evenimentul a avut loc la data de 7 martie la Biserica aromână Sf. Sotir din acest oraș. Evenimentul a avut loc în incinta bisericii cu prilejul sarbatorilor de 7-8 martie. La eveniment a participat prof. Vangjel Koja, marele maestru și echipa campioană de volei pentru fete, echipa “Skënderbeu”. Koja este o icoană a voleiului cu caracteristici organizatorice excepționale, educaționale și inspiratoare. Numele lui Koja este întotdeauna respectat la Universitatea Sportului, ca lector îndrăgit al tuturor studenților, unde a predat pentru decenii. Vangjel Koja este antrenorul a peste 90 de trofee în cei 40 de ani de carieră de profesionist, a peste 100 de meciuri internaționale cu „Dinamo” și cu echipa noastră națională, este de 22 de ori echipa campioană a Albaniei la volei. De asemenea echipa sub conducerea antrenorului renumit de 2 ori a reușit să ajungă printre 8 cele mai bune echipe ale Europei. “Să vorbim despre domnul Koja nu este de ajuns acest eveniment care are loc la această atmosferă caldă si familială. Pentru toate rezultatele Asociatia noastră si Biserica Aromână Sf Sotir a decis sa îi acordăm un Certificat de Apreciere “Onoarea comunitătii noastre si a Albaniei” spune doamna Mirela Veriga de la Asociatia Culturala Aromânii din Albania, filială Corcea. “Recunostintă pentru marele maestru si pentru onoraea comunitătii aromâne” a spus părintele Zhuka. Prezent la eveniment marele antrenor Koja care a scris istoria voleiului albanez, își exprimă recunoștința si multumirea pentru aceasta apreciere. Munca excelentă și contribuția lui Vangjel Koja la sportul albanez, pentru care a luptat cu profesionalism și determinare, sunt un exemplu de inspirație pentru generațiile tinere.

GIF Image