Vineri, 17 noiembrie, ora 18:00 naționala Albaniei a jucat la stadionul Zimbru din Chişinău contra Moldovei în cadrul preliminariilor Campionatului European din 2024. Echipa noastră a reușit să egaleze scorul în meciul cu Moldova și, astfel, a asigurat calificarea la Euro 2024. Meciul a terminat la egalitate, scor 1-1. Meciul a fost deservit de arbitri din Scoția. Arbitrul William Collum în vârstă de 44 de ani a mai deservit un meci internațional la care a participat echipa natională a Albaniei. Primul gol a fost marcat din lovitură de la 11 metri (penalti) în minutul 25 al meciului de către fotbalistul albanez Sokol Cikalleshi. Al doilea gol a fost marcat de către moldoveanul Vladislav Babohlo în minutul 87. Printre suporterii naționalei moldovene de pe tribunele stadionului, s-au făcut remarcați Maia Sandu, ministrul Educației Dan Perciun și președintele Parlamentului Igor Grosu. Totul se va termina în ultimul meci din grupe, când selecționata noastră va întâlni Insulele Feroe în Tirana pe 20 noiembrie.