Rezultate impresionante s-au inregistrat pentru sportivi Qerimaj și Calja. Sportivii albanezi, Erkand Qerimaj și Briken Calja, au fost incluși în primii opt la greutatea de până la 81 de kilograme la Campionatul Mondial care se desfășoară în Arabia Saudită. La Riad, Arabia Saudită, are loc Campionatul Mondial de haltere, eveniment la care Albania este reprezentată de doi sportivi, care au concurat la categoria 81 kg. Qerimaj s-a clasat pe locul șapte la dublu cu 338 de kilograme ridicate în total, în timp ce Calja s-a clasat pe locul opt cu 1 kilogram mai puțin. Aceasta a fost o competiție puternică în care s-au împărțit medalii între mai mulți sportivi. În total, 32 de participanți au fost înscriși la această greutate. Cupa Mondială este un eveniment de dublă valoare, deoarece servește și ca calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024.