Pentru prima dată în istorie, Albania este prima în grupă după cinci meciuri. Albania a învins Polonia cu 2-0 în „Air Albania”. Naționala de fotbal a Albaniei a învins Polonia cu 2-0 în „Air Albania”. Meciul a fost pentru calificările grupei E pentru Europeanul 2024, care are loc vara viitoare în Germania. Roșii i-au ținut pe polonezi departe de poartă și au lovit cu Asani și Daku în fiecare repriză de joc, asigurându-și trei puncte de aur care îi împing și mai mult spre Euro 2024. Pentru băieții lui Silvinho, golurile au fost marcate de Jasir Asani și Mirlind Daku în minutele 37 și 62. Jasir Asani în minutul 37 a deschis jocul cu un șut de la peste 25 de metri. Deci, în repriza a doua, echipa Albaniei a stăpânit jocul și Daku a fost cel care după câteva secunde pe teren (62’) a marcat pentru 2-0, apropiindu-ne de istorie. Antrenorul Silvinjo are cu siguranță meritul pentru această victorie. Antrenorul Naționalei Albaniei, Silvinjo, s-a declarat foarte fericit pentru această realizare excelentă a roșilor și negrilor. “Cred că managementul echipei este adevărul. Le-am spus că astăzi este o zi de sărbătoare pentru toată Albania. Sunt o echipă puternică, au o istorie incredibilă și am meritat să câștigăm pe teren. Dar ultima parte, i-am spus că e adevărat că nu s-a terminat, este un grup despre care am spus de la început că este greu. Nu este ușor, avem trei finale și trebuie să mergem înainte și fiecare meci este o finală până acum”, a spus Silvinjo pentru „SuperSport” după provocare.