Meciul Albania – Moldova 2-0, echipele naționale au jucat la Tirana. Naționala de fotbal a Albaniei a câștigat cu 2-0 în preliminăriile „Euro 2024” împotriva Moldovei. Pentru grupa E de calificare la Euro 2024,echipa Albaniei a reușit datorită golului lui Asani în minutul 52 și lui Bajrami în minutul 76. Ei obțin prima victorie în meciul din grupa a doua, în timp ce după înfrângerea în fața Poloniei la Varşovia, Sylvinho debutează cu trei puncte la Tirana. După victoria de pe stadionul „Air Albania”, suporterii au sărbătorit alături de fotbaliștii naționali, în timp ce atmosfera de pe stadion era electrizantă. Cu acest succes, Albania deține locul trei în grupă cu trei puncte după două jocuri. Roșii joacă pe 20 iunie într-un joc de transfer împotriva Insulelor Faroe, victoria fiind o necesitate pentru această grupă. La meciul de pe stadion a fost prezent și prim-ministrul țării, Edi Rama, care a fost însoțit de familia.