35.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Korrik, 2022
Acasă INFORMACION

INFORMACION

Si do jenë temperaturat natën e Vitit të Ri? Sinoptikania zbulon kur do nisë dimri i acartë

Askush nuk mund të bëjë plane për natën e ndërrimit të viteve, pasi qeveritë e çdo shteti kanë apelur që të festojnë në shtëpi,...

Kreu i Pfizer: Vaksina është efektive kundër mutacionit të Covid

Vaksinat anti-Covid janë efikasë edhe për mutacionin e ri që ka dalë. Kjo është konfirmuar nga kreu i gjigandit farmaceutik Pfizer, Albert Bourla, në...

Shpallet fituesi i festivalit të 59/Ja kush do përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision

Mbrëmjen e djeshme u mbyll nata finale e Fest-59, spektakli i muzikës shqiptare që u organizua dhe u transmetua nga RTSH. Juria e edicionit...

Ditë historike, themelohet Shoqata e Studentëve Macedo-Rumunë të Shqipërisë

Në datën 25 tetor 2020, u themelua në Bukuresht Shoqata e Studentëve Macedo-Rumunë të Shqipërisë. Kjo shënon një ditë historike për komunitetin e studentëve...

Vizita e Pano Bakallit, diskutime rreth situatës së arumunëve në Shqipëri

SCMR priti në vizitë z. Pano Bakalli, presidentin e Fondacionit “Nicolae Iorga” në Sarandë (Shqipëri). Shoqata e Kulturës Macedo-Rumune njofton në faqen e saj...

IATE, baza e të dhënave të terminologjisë në BE. Gjuha rumune, pjesë e platformës

Shumë njerëz mund të jenë kuriozë të dinë si përgatitet një përkthyes i Komisionit Evropian, para se të nisë nga puna. Në tërësi, baza terminologjike...

Një pjesëz shpirti nga Shqipëria e Rumania, Eriola Dinescu Vejsiu e zhveshur nga ‘petku’ diplomatik

“Rumunët kanë pak a shumë të njëjta karakteristika si shqiptarët; mikpritës, shoqërorë dhe të afrueshëm”. Ky pasazh na tërhoqi vemendjen gjatë intervistës me Eriola...

KE përshëndet marrëveshjen lidhur me programin Erasmus+

Për periudhën 2021-2027, Komisioni Evropian përshëndet marrëveshjen e Parlamentit Evropian dhe të shteteve anëtare e BE-së lidhur me buxhetin e programit të ri Erasmus+. Buxheti...