22.5 C
Tirana
Wednesday, October 5, 2022

Dialekti Arumun

KE përshëndet marrëveshjen lidhur me programin Erasmus+

0
Për periudhën 2021-2027, Komisioni Evropian përshëndet marrëveshjen e Parlamentit Evropian dhe të shteteve anëtare e BE-së lidhur me buxhetin e programit të ri Erasmus+. Buxheti...

Blini biletat online, udhëtim me “Shigjetën e kaltër” për në aeroportin...

0
Duke nisur nga data 13 dhjetor, udhëtarët do të kenë mundësinë të arrijnë në aeroportin e Otopenit “Henri Koandë” (Henri Coandă) me “Shigjetën e...

BE jep dritën jeshile për WiFi4EU

0
Nën moton ‘I japim formë të ardhmes dixhitale të Evropës’, nisma e titulluar ‘WiFi4EU’, promovon qasjen falas të Wi-Fi në hapësirat publike siç janë...

9 Dhjetori, Dita Ndërkombëtare e Antikorrupsionit

0
Prokuroria nga Rumania, Laura Codruţa Kövesi është në krye të Zyrës së Prokurorisë Publike Evropiane. Ky do të jetë një organizëm i pavarur i...

Bukureshti, mikpritësi i Qëndrës Evropiane të Kompetencave në fushën e Sigurisë...

0
Në faqen e Përfaqësueses së Përhershme të Rumanisë të  BE-së dhe të Ministrisë së Punëve të Jashtme, (https://ue.mae.ro/) Rumania sapo ka rregjistruar një sukses...

Konkursi “Consolidator Grant”, kërkuesi shkencor rumun fitues i një granti

0
Një kërkues shkencor rumun fitues i një granti prej gati 1 milionë e gjysëm euro nga ana e Këshillit të Evropës për Kërkim shkencor. Këtë...

Përurohet ‘arumun.com’, ambasadori Perpelea ngre lart marrëdhëniet shqiptaro-rumune

0
Ditën e martë, më 1.12.2020 në mjediset e “Qendrës Rinore” të Tiranës në prani të drejtuesit të të Përfaqësisë Diplomatike të Rumanisë në vendin...

Nga ftohja tek marrëdhëniet e ngrohta shqiptaro-rumune

0
Rumania si shtet e ka mbështetur pavarësinë e shtetit shqiptar. Ndihma historike që dha në themelimin e shtetit shqiptar, vijon edhe sot.    Tashmë prej...

Pogradec/Kisha e Shën Mërisë, festime madhështore çdo 16 gusht

0
Në 16 gusht të çdo viti, në fshatin Niçë të Pogradecit festohet me madhështi dita e Shën Maries. Jo vetëm fshati në zonë pa...

Dhimitër Ilo, ndër firmëtarët e dokumentit të Pavarësisë

0
Me gjithë përpjekjet e shumta, për jetën dhe veprimtarinë e Dhimitër Ilos gjetëm shumë pak material. Ai përmendet si emër në të gjitha tekstet...