0.5 C
Tirana
Wednesday, February 1, 2023
Tel: 0693049779
Home Dialekti Arumun

Dialekti Arumun

Stelian Bujduveanu dhe Horia Tomescu, dy nënkryetarët e rinj të Bashkisë...

0
Pas 100 vitesh që nga koha e Iorgu STERIU kryeqyteti rumun ka sërish një zëvendës kryetar me origjinë macedo-rumune: Stelian BUJDUVEANU.  Siç bëjnë të ditur...

‘Arumun.com’ dhe abetarja e dialektit arumun, kthim në identitet

0
Departamenti i Rumunëve të Kudondodhur (DRP) ka njoftuar në faqen e tij: Projekte të bukura kushtuar ruajtjes së elementëve identitarë janë zhvilluar këtë vit edhe...

Përurohet në qytetin e Fierit botimi i abetares së dialektit arumun

0
Është përuruar sot në qytetin e Fierit në mjediset e Vilës "Monark", botimi i abetares së dialektit arumun. Të pranishëm në këtë aktivitet kulturor...

Biden do vaksinohet live të hënën

0
Një video që bëri xhiron e rrjetit, tregonte një infermiere e cila pasi bëri vaksinën, pati marrje mendsh e madje i ranë të fikët....

Këmbanë alarmi nga Sokrat Koreta: Gjuha vllahe po zhduket, rilindeni!

0
Nga: Marsela SINANI Sokrat Koreta, anëtar i përfaqësimit të remenjve, mësues i gjuhës remenje, tregon vështirësitë që kanë hasur në zhdukjen e kësaj gjuhe....

Këngë për Mekatin

0
Autor: Sokrat Koreta Lartë në Zarogozhdë Na erdhën ca vllahë Me kope të rënda Dhe kulturë të lartë Shumë e çuditshme Kjo rracë e veçantë Dhe sot e kësaj dite Vllahçe flasin...

‘Duajeni dhe vlerësojeni prejardhjen’, Donila Pipa jep mesazhin e fortë

0
Nga: Marsela SINANI Përtej patriotizimit, Donila Pipa ka treguar ndër vite se di të bashkëjetojë mjaft mirë me komunitete të ndryshme, e në të njëjtën...

250 vjetori i lindjes së kompozitorit Ludvig Van Beethoven

0
Muzika që simbolizon BE-në është një fragment nga Simfonia IX e kompozuar në vitin 1823 nga Ludvig Van Beethoven, kompozitori që vendosi të hedhë...

IATE, baza e të dhënave të terminologjisë në BE. Gjuha...

0
Shumë njerëz mund të jenë kuriozë të dinë si përgatitet një përkthyes i Komisionit Evropian, para se të nisë nga puna. Në tërësi, baza terminologjike...

Një pjesëz shpirti nga Shqipëria e Rumania, Eriola Dinescu Vejsiu e...

0
“Rumunët kanë pak a shumë të njëjta karakteristika si shqiptarët; mikpritës, shoqërorë dhe të afrueshëm”. Ky pasazh na tërhoqi vemendjen gjatë intervistës me Eriola...