Luiza Gega s-a clasat pe locul cinci la Campionatul Mondial de Atletism din SUA

Atleta albaneză Luiza Gega s-a clasat pe locul 5 în cursa de 3000 de metri obstacole la Campionatul Mondial de Atletism care au avut loc în Oregon, SUA.

Luiza Gega a doborât recordul național cu timpul de 9 minute, 10 secunde și 4 sutimi.

Sportivul din Kazahstan a ocupat primul loc, Etiopia a câștigat locurile al doilea și al treilea, în timp ce Bahrainul a ocupat locul patru.

Succesul sportivei de elită Luiza Gega a fost felicitat și de ministrul Educației și Sportului, Evis Kushi, printr-un statut pe rețelele de socializare.

„Performanță excelentă a sportivei noastre Luiza Gega, care s-a clasat pe locul 5 în finala mondială de atletism, desfășurată în Oregon, SUA.

Ministerul Educației și Sportului va continua să aprecieze și să sprijine sportivii de elită care reprezintă cu demnitate steagul nostru național oriunde în lume”, scrie ministrul.